ZIEMNIAKI

LogoZiemniaki

Znane od wieków, występują w wielu odmianach, najpopularniejsze odmiany to; Aster, Bryza, Impala, Irga, Irys. Kupując ziemniaki zwykle nie zastanawiamy się nad ich odmianą, jednak to właśnie ona ma decydujący wpływ na to, czy potrawa będzie taka jak powinna. Dlatego warto wiedzieć, że jedne nadają się do smażenia i pieczenia, inne do sałatek, a jeszcze inne do klusek i placków.

Jaką odmianę wybrać i do czego, Kulinarek podpowiada.

Aster – posiada bulwę owalną i okrągłą, średniej wielkości, lekko chropowatą, żółtą skórkę, miąższ jasnożółty, lekko mączasty, po ugotowaniu delikatnie się rozsypuje, odmiana  odpowiednia na piure, frytki, doskonała do smażenia i na placki ziemniaczane.

Bryza – posiada bulwę owalną, dość dużą, lekko chropowatą skórkę, miąższ żółty, lekko mączasty, rozsypuje się po ugotowaniu, odmiana odpowiednia na piure, kluski i pyzy, doskonała do pieczenia i na placki ziemniaczane.

Irga – posiada bulwę owalną i okrągłą, średniej wielkości, gładką, jasnoróżową skórkę, miąższ kremowy, dość twardy, nie rozsypuje się po ugotowaniu, odmiana odpowiednia do pieczenia i smażenia doskonała do gotowania ziemniaków w skórkach.

Impala – posiada bulwę owalną, dość dużą, gładką, jasną skórkę, miąższ jasnożółty, twardy, soczysty, nie rozsypuje się po ugotowaniu, odmiana odpowiednia do  sałatek, pieczenia i smażenia, doskonała do gotowania ziemniaków w skórkach.

Irys – posiada bulwę owalną i podłużną, lekko chropowatą, żółtą skórkę, miąższ biały, dość twardy, odmiana uniwersalna, odpowiednia do gotowania, pieczenia i smażenia, doskonała na sałatki.

Należy wiedzieć, że w kiełkujących ziemniakach występuje związek toksyczny – solanina, szkodliwy dla zdrowia, dlatego też ziemniaki zielone należy odrzucać, a kiełkujące bardzo dokładnie obierać, wykrawając głęboko “oczka” kiełków.

Wszystkie odmiany ziemniaków są kilka razy mniej kaloryczne niż makaron czy kasza, najwięcej składników odżywczych zachowują ziemniaki gotowane na parze, gotowane w skórkach lub pieczone, najmniej ziemniaki piure oraz te odsmażane w dniu następnym po ugotowaniu.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Rady dotyczące warzyw ; Rady dotyczące gotowania warzyw ; Właściwości lecznicze warzyw

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]