POMIDORY

LogoPomidory

Wywodzą się z Ameryki Południowej, stamtąd trafiły do Hiszpanii, gdzie były traktowane jako rośliny ozdobne, uznanie smakowe znalazły w XVIII wieku i od tego czasu ich walory smakowe i zdrowotne doceniane są na całym świecie.

Występują w różnych odmianach, różniących się kolorem, wielkością i kształtem, są szklarniowe i gruntowe, są też spożywane na wiele różnych sposobów, w stanie surowym jako składnik do; kanapek, sałatek, surówek i przekąsek, w stanie przetworzonym jako; koncentraty, przeciery, marynaty, sałatki z olejem i octem, soki i sosy.

Wszystkie doskonale komponują się z warzywami; cebulą, czosnkiem, selerem korzennym i naciowym, słodką i ostrą papryką, znakomicie z przyprawami; liściem laurowym, pieprzem czarnym i kajeńskim oraz zielem angielskim, świetnie z ziołami; bazylią, cząbrem, kolendrą, lubczykiem, natką pietruszki, oregano, rozmarynem, tymiankiem i ziołami prowansalskimi.

Pomidory polecane przez Kulinarka.

Okrągłe – odmiana Globe to najczęściej spotykana odmiana pomidorów o średniej wielkości owocach, posiadają jasnoczerwony kolor, kwaskowaty i wodnisty miąższ z dużą ilością pestek, mają intensywny aromat, wyrazisty smak i są bardzo soczyste, dobre do wszystkiego, na kanapki, sałatki, sosy i przetwory, odmianę Globe można wykorzystać w postaci zielonej (niedojrzałej), takie pomidory nie nadają się do jedzenia na surowo, ale są doskonałe do marynowania i na przesmażone sosy.

Żebrowane – odmiana Malinowa to najsmaczniejsza odmiana pomidorów o bardzo dużych owocach z wyraźnie zaznaczonymi karbami, posiadają malinowy kolor, ścisły miąższ o łagodnym, słodkawym smaku, doskonałe na kanapki, sałatki, sosy i przetwory.

Podłużne – odmiana San Marzano odmiana średnio późna włoskiego pochodzenia, posiadają intensywnie czerwony kolor i są niezwykle aromatyczne, idealne na marynaty, sałatki z olejem i octem oraz na sosy (nie rozgotowują się, nie tracą zapachu).

Gronowe – odmiana Doloress odmiana pomidorów na gałązkach o kulistych owocach, posiadają intensywnie czerwony kolor, twardy, mięsisty miąższ, mają intensywny aromat, dużo soku i wyrazisty smak, doskonałe na kanapki i surówki.

Drobnoowocowe – odmiana Cherry kuliste i Koktajlowe wydłużone, występują w różnych odmianach o bardzo małych kulistych i wydłużonych owocach, posiadają intensywną czerwoną, pomarańczową lub żółtą barwę, mają intensywny aromat, dużo soku i wyrazisty słodkawy smak, doskonałe na koreczki, marynaty, sałatki, szaszłyki i do dekoracji.

Wszystkie odmiany przechowujemy w suchym miejscu, w temp. około 15 stopni C, w przeciwieństwie do innych warzyw mają 14 – dniowy termin przydatności do spożycia, w tym okresie nie tracą żadnych wartościowych składników i nie ma potrzeby przechowywania ich w lodówce, przechowywane w niskiej temperaturze tracą aromat, stają się miękkie i szybciej się psują.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Rady dotyczące warzyw ; Rady dotyczące ziół ; Rady dotyczące przypraw ; Właściwości lecznicze warzyw ; Właściwości lecznicze ziół

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]