PAPRYKA

LogoPapryka

Wywodzi się z Ameryki Południowej i Środkowej w Europie znana i uprawiana od XVI wieku, obecnie na świecie uprawia się około 200 odmian papryki mających bardzo zróżnicowane owoce (strąki), różniące się wielkością (od małych przez średnie do dużych), kształtem (od podłużnych do owalnych), barwą (od białej przez zieloną, żółtą, pomarańczową, czerwoną do brązowej), smakiem (od słodkiego do piekącego), w kuchni stosowana jako warzywo świeże, nadające się do jedzenia na surowo, gotowania, pieczenia, smażenia i przetwarzania na doskonałe łagodne i pikantne pasty, przeciery i marynaty oraz warzywo suszone w postaci zmielonej, jako przyprawa i dodatek do wielu potraw.

Papryka jest rośliną roczną, niezwykle zdrową, najpopularniejsze odmiany to; papryka czerwona, pomarańczowa i żółta o dużych gładkich strąkach i słodkim smaku, nadająca się do jedzenia na surowo, sałatek, gotowania, pieczenia, smażenia i na przetwory oraz papryka zielona mająca ostry, gorzkawy smak, nadającą się do gotowania i smażenia.

Odmiany papryk polecanych przez Kulinarka.

Bell – jedna z najpopularniejszych papryk słodkich, posiada duże, mięsiste, gładkie strąki o barwie czerwonej, pomarańczowej, żółtej i zielonej, kształtem przypominające dzwonek, odpowiednia (poza zieloną) do jedzenia na surowo, gotowania, pieczenia, smażenia i na przetwory, papryka o barwie zielonej posiadająca ostry, gorzkawy smak nadaje się do gotowania i smażenia.

Biała – posiada podłużne, gładkie strąki o barwie jasnozielonej i kruchym i słodkim miąższu, doskonała do sałatek i na przetwory.

Pomidorowa – posiada mocno spłaszczone, silnie pożebrowane strąki o barwie ciemnoczerwonej i soczystym słodkim miąższu, doskonała do jedzenia na surowo, gotowania, pieczenia, smażenia i na przetwory.

Chili – jedna z najpopularniejszych papryk ostrych, posiada małe, wąskie, podłużne strąki o intensywnej czerwonej barwie, jest niezwykle pikantna, stosowana jako dodatek do wielu potraw i przetworów.

Wszystkie odmiany papryki (bez wcześniejszego mycia) należy przechowywać w lodówce zawinięte w plastikowych woreczkach (poza papryczką chili), zapobiegnie to utracie wilgotności, papryczki chili należy przechowywać w lodówce zawinięte w papierowy ręcznik, optymalny termin przechowywania dojrzałej papryki to 3 – 4 dni, wszystkie odmiany papryki można też przechowywać w lodówce w postaci mrożonej, w tym przypadku przed zamrożeniem należy ją umyć, osuszyć, rozciąć, usunąć gniazda nasienne, pokroić na mniejsze części, włożyć do plastikowego woreczka i zamrozić.

Należy wiedzieć, że papryka jest jedynym warzywem, które podczas gotowania, pieczenia czy smażenia nie traci witaminy C, jeśli natomiast chcemy złagodzić piekący smak ostrej papryki (chili) należy usta wypłukać olejem roślinnym, wypić szklankę tłustego mleka czy też zjeść porcję lodów, płukanie ust wodą, nie pomoże.

Najostrzejsza odmiana papryki na świecie to Naga Jolokia, czyli Wężowa Papryka Chili.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Rady dotyczące warzyw ; Właściwości lecznicze warzyw

Kulinarek poleca; Paprykę w przetworach Kulinarka Przetwory

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]