CEBULA CHRZAN CZOSNEK

LogoCebula Chrzan Czosnek (OneDrive)

Warzywa te znane były już w starożytności, znali je Chińczycy, Grecy, Rzymianie oraz kraje Europy Wschodniej. Dziś te ostre warzywa posiadające silny aromat i ostry smak, nadające potrawom wyrazistego charakteru i pikanterii, używane są w kuchniach całego świata.

CebulaCebula (OneDrive)

Jest jednym z głównych składników; farszów, sosów, wywarów, zup, można ją gotować, dusić, smażyć, dodawać do przetworów słoikowych, świetnie pasuje do grzybów, jajek, mięs, ryb i warzyw, krojona w krążki, które można rozdzielać na pierścienie, idealnie nadaje się do smażenia i do przetworów słoikowych, w takiej postaci oddaje potrawom i przetworom cały swój smak i pięknie się prezentuje, krojona w kostkę i zeszklona na maśle czy oleju, nadaje się do sosów, w takiej postaci najlepiej oddanie swój aromat, krojona w piórka nadaje się do sałatek, posiekana lub starta na tarce nadaje się do farszów.

Cebula nie tylko różni się kształtem i kolorem, ale różni się też smakiem i aromatem (łagodny i ostry), którą do czego wybrać, Kulinarek podpowiada.

Cebula biała – jest delikatna i soczysta, posiada średnio intensywny aromat, jest łagodniejsza od cebuli żółtej, nadaje się na surowo do kanapek, marynat, sałatek i surówek, doskonała do duszenia, faszerowania, prażenia i zapiekania, znakomita do szaszłyków.

Cebula czerwona – jest chrupiąca, lekko słodka, soczysta, posiada intensywny zapach, jest łagodniejsza od cebuli żółtej, najlepsza na surowo do sałatek, surówek i sosów, nadaje się do dekoracji potraw i przekąsek.

Cebula żółta – inaczej cebula zwykła, jest najpopularniejsza, posiada ostry smak i bardzo wyrazisty aromat, nadaje się do potraw duszonych i smażonych, doskonała do sałatek, sosów i zup, znakomita na surowo do tatara i śledzika.

Dymka – jest chrupiąca i soczysta, posiada ostry smak i zapach, nadaje się na surowo wraz ze szczypiorem do kanapek, sałatek i surówek, znakomita do jajecznicy, past serowych i twarożku.

Szalotka – jest odmianą czosnku (rośnie w główkach), występuje w odmianie kulistej i wydłużonej, posiada łagodny smak i zapach cebulowo – czosnkowy, nadaje się do wszystkich potraw, znakomita do marynat, sałatek i sosów.

Cebula świeża to warzywo jędrne, twarde, bez kiełek

ChrzanChrzan (OneDrive)

Występuje w trzech gatunkach, najbardziej znanym i typowym gatunkiem jest chrzan pospolity, posiadający ostry aromat i wyrazisty smak, początkowo słodkawy, potem ostry i piekący, można go stosować w postaci krojonej i tartej, jest świetnym dodatkiem do potraw mięsnych i rybnych zwłaszcza karpia, łososia, szczupaka i węgorza, do surówek zwłaszcza z kwaszonej kapusty i kwaszonych ogórków oraz do przetworów warzywnych. W postaci krojonej pasuje do kwaszenia buraków, kapusty i ogórków, świetnie pasuje do ogórków konserwowych. W postaci tartej pasuje do mięs wędzonych, gotowanej wołowiny i do steków, tłustych mięs wieprzowych, ozorków, parówek i wszelkich wędlin, znakomicie nadaje się do zimnych sosów i do zimnych przystawek, doskonale komponuje się z jogurtem, serem i śmietaną, tartym jabłkiem i sokiem z cytryny.

Kulinarek poleca wg własnych receptur Przystawki do mięs i wędlin oraz Sosy do zimnych i ciepłych przekąsek.

CzosnekCzosnek (OneDrive)

Występuje w odmianie białej i kolorowej, posiada niepowtarzalny zapach i smak, jest świetnym dodatkiem do potraw mięsnych, sosów i warzyw, całe ząbki czosnku nadają się do potraw duszonych i pieczonych, posiekany lub zmiażdżony nadaje się do sosów, krojony w słupki lub na cząstki nadaje się do szpikowania mięsa, czosnek marynowany stanowi doskonały dodatek do mięs i wędlin.

Czosnek biały – posiada małe i średniej wielkości główki, ząbki czosnku są soczyste, posiadają intensywny zapach i piekący smak, nadaje się do duszenia, pieczenia, smażenia i na surowo.

Czosnek kolorowy – posiada małe i średniej wielkości główki o barwie od lekko różowej do ciemnofioletowej, ząbki ciemniejszych odmian czosnku są łagodniejsze w smaku, nadaje się do wszystkich potraw, znakomity do marynat.

Czosnek świeży to warzywo jędrne, twarde, bez kiełek, najlepszy jest czosnek posiadający główki małe i średniej wielkości, czosnek posiadający główki duże jest mało aromatyczny, gorszy w smaku i szybko się psuje.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Rady dotyczące warzyw ; Właściwości lecznicze warzyw

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]