PRZETWARZANIE I PRZECHOWYWANIE OWOCÓW

LogoOwoce

Wytrawne dania z owocami były już znane w staropolskiej kuchni, dzisiaj nikogo już nie dziwi klasyczne połączenie kaczki z jabłkami czy schabu ze śliwkami, warto za tym poznać kilka rad na temat wykorzystania owoców w kuchni.

Okres przechowywania owoców jest uzależniony od ich rodzaju, jednak wszystkie pominąwszy banany, zachowają dłuższą świeżość, jeśli będziemy je przechowywać w lodówce.

Owoce mające zwarty miąższ jak gruszki, jabłka, morele czy śliwki warto wykorzystać do nadziewania mięs, owoce o zwartym miąższu w trakcie duszenia czy pieczenia “dochodzą” powoli, przez co w trakcie cieplnej obróbki się nie rozpadną, natomiast owoce mające luźny miąższ jak agrest, jagody, maliny, porzeczki, truskawki czy wiśnie wybieramy do ciast, faszerowania mięs, gulaszy, konfitur, naleśników, pierogów, sałatek, sosów i smażonych roladek.

Agrestdoskonały do ciast, na konfitury i nalewki, świetny do drobiu i sosów chutney (czyt. czatnej).

Banany – nie nadają się do przechowywania w lodówce, gdyż szybko ciemnieje im skórka i miąższ.

Gruszkidoskonałe do ciast, świetne do sałatek (obrane gruszki przeznaczone na sałatkę nie ściemnieją, jeśli wcześniej zostaną zanurzone w lekko osolonej wodzie lub skropione sokiem z cytryny), wyborne do cielęciny i wieprzowiny.

Jabłkadoskonałe do ciast, sałatek i surówek (obrane jabłka przeznaczone na sałatkę lub surówkę nie ściemnieją, jeśli wcześniej zostaną zanurzone w lekko osolonej wodzie lub skropione sokiem z cytryny), świetne do kaczki, kaszanki i wątróbki, wyśmienite do słodkich placków i do ryżu.

Jagodydoskonałe do ciast i sosów, świetne do słodkich naleśników i pierogów, są to owoce delikatne, dlatego nie należy ich myć pod bieżącą wodą, należy je opłukać partiami w miseczce zmieniając wodę przynajmniej 2 razy, można je przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 dni.

Malinydoskonałe na konfitury i nalewki, wyśmienite do sałatek z serami i do sosów, są to owoce bardzo delikatne dlatego nie należy ich myć pod bieżącą wodą, należy je opłukać partiami w miseczce zmieniając wodę przynajmniej 2 razy, nie nadają się do przechowywania, bardzo szybko tracą aromat i fermentują.

Porzeczkidoskonałe do sałatek z pieczonym mięsem, świetne na nalewki, wyśmienite na sosy do drobiu i dziczyzny, porzeczki czerwone są twardsze od porzeczek czarnych, z tego względu czerwone można myć pod bieżącą wodą i szypułkować widelcem, przeciągając gałązkę między jego zębami, czarne natomiast należy myć w miseczce i oberwać z gałązek ręcznie, można je przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 dni.

Śliwkidoskonałe do ciast, knedli i konfitur, świetne do pieczonego boczku, pieczonej karkówki i pieczonego schabu.

Truskawkidoskonałe do ciast i na konfitury, świetne na desery, wyśmienite na sosy owocowo/warzywne chutney (czyt. czatnej), najlepsze są te, które  zostały zebrane przy słonecznej pogodzie występującej przez kilka ostatnich dni przed zbiorem (truskawki dojrzewają w słońcu), takie truskawki zawierają więcej witaminy C, są bardziej aromatyczne i smaczniejsze, zbierane w pogodzie deszczowej są wodniste i mało słodkie, truskawki dojrzałe winne posiadać jednolitą czerwoną barwę, jeśli są nierównomiernie dojrzałe należy je pozostawić na 1 dzień w przewiewnym miejscu (np. na balkonie), owoce ładnie się zaczerwienią i będą słodsze, na przetwory najlepsze są truskawki bardzo dojrzałe, posiadające owoce drobne o ciemnej barwie, na ciasta najlepsze są truskawki dojrzałe, posiadające owoce niezbyt miękkie, świeże truskawki najlepiej jest spożyć lub przetworzyć od razu po zebraniu, nie nadają się do długiego przechowywania, truskawek przeznaczonych na kilkudniowe przechowanie nie należy myć, umyte szybko się psują (pleśnieją i gniją), przygotowując truskawki do spożycia czy przetworzenia, zawsz w pierwszej kolejności należy je dokładnie opłukać na sicie pod bieżącą wodą, następnie dokładnie osączyć, a na końcu usunąć z nich szypułki, dzięki temu w czasie mycia nie nasiąkną wodą i zachowają aromat, przetworzone truskawki, tak jak wszelkie inne przetwory, należy poddać pasteryzacji Zobacz Info; Rady dotyczące przetworów słoikowych, świeże truskawki można zamrozić, w tym celu po umyciu, dokładnym osączeniu i oczyszczeniu, należy je luźno ułożyć na tacce i umieścić w zamrażalniku na 2 godziny, po tym czasie wstępnie zamrożone (nie będą się sklejały) należy umieścić w woreczkach na mrożonki i włożyć do zamrażalnika.

Wiśniedoskonałe do ciast, świetne do pierogów, wyśmienite do faszerowania schabu, pestki z wiśni można łatwiej usunąć, jeśli przed wydrylowaniem zmrozimy je przez kilka minut w lodówce.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Rady dotyczące jabłek ; Rady dotyczące truskawek ; Rady dotyczące przetworów słoikowych ; Właściwości lecznicze owoców

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]