PRZYPRAWY

LogoPrzyprawy

Urozmaicają smak potraw, nadają im aromat, pobudzają apetyt, ułatwiają trawienie, dostarczają witamin.

Zalety przypraw polecanych przez Kulinarka.

Chili – w postaci mielonej posiada palący smak, pasuje do mięs, marynat, ryb, sosów, warzyw i zup, świetna do kapusty pekińskiej, w postaci suszonej posiada bardzo palący smak, pasuje do potraw mięsnych z drobiu i wołowiny oraz do potraw z warzywami strączkowymi, nadaje się też do gulaszów i sosów.

Cynamon – posiada intensywny aromat, smak lekko cytrynowy, który po chwili staje się pikantny, znakomicie pasuje do ciast, deserów z jabłkami i napojów, świetny do gulaszy i duszonych mięs (baraniny, cielęciny i wieprzowiny), doskonały do pikantnych mięsnych sosów, kaszy, grochu i soczewicy.

Czosnek – w postaci mielonej, pasuje do jaj, marynat, mięs, serów, warzyw, ryb i zup.

Curry – to przyprawa będąca mieszanką w skład, której zazwyczaj wchodzi; chili, gorczyca, imbir, kolendra, kumin, kurkuma, pasuje do mięs, sosów, warzyw, ryb, ryżu i pikli.

Gałka muszkatołowa – posiada intensywnie korzenny zapach i słodkawy, lekko gorzki smak, w postaci mielonej lub tartej znakomicie pasuje do farszów mięsnych, mięs pieczonych, pasztetów mięsnych, rybnych i warzywnych, świetna do sosów, ziemniaków i zapiekanek, doskonała do zupy (flaczków), nadaje się też do ciast i deserów.

Gorczycaciemna posiada intensywny smak, biała posiada silniejsze właściwości konserwujące, powstrzymuje rozwój bakterii i pleśni, znakomicie pasuje do przetworów warzywnych, kwaszonek i marynat, świetna do gorących i zimnych sosów, doskonała do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej, znakomita do tłustych mięs, Zobacz Info; Rady dotyczące ziół.

Goździki – posiadają korzenny zapach, pasują do grzanych napojów, świetne do marynat i pasztetów.

Imbir – posiada lekko słodkawy, ostry smak, występuje w postaci mielonej, kandyzowanej i korzennej, nadaje potrawom świeżości i pikantności, doskonale podkreśla ich smak, znakomicie pasuje do mięs (wieprzowiny i baraniny), pasztetów, ryb, sałatek owocowych, sosów i zup (plasterek imbiru wrzucony do rosołu sprawia, że staje się on wyrazisty), świetny do jajek, kapusty pekińskiej i do ryżu, nadaje się też do ciast np. szarlotki i do ciasteczek oraz do aromatyzowania grzanego wina, piwa i kompotów.

Kardamon – posiada subtelny aromat, korzenny ostro gorzki smak z wyraźną nutą kamfory, pasuje do ciast i deserów, doskonały do mięs, mięsnych gulaszy i mięsnych pasztetów, świetny do ryb i warzyw.

Kminek – znakomicie pasuje do pasztetów mięsnych i warzywnych, pieczonych tłustych mięs, wieprzowiny, kapusty kiszonej i gotowanej, doskonały do surówek, smażonych i pieczonych ziemniaków, wyśmienity do zupy grzybowej i gulaszowej, znakomity do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej Zobacz Info; Rady dotyczące ziół.

Kolendra – posiada orientalny zapach i metaliczny posmak, dobrze komponuje się z bazylią i miętą, suszone owoce są składnikiem curry, pasuje do drobiu, pasztetów mięsnych i warzywnych oraz do zup, znakomita do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej Zobacz Info; Rady dotyczące ziół.

Kumin – (kmin rzymski) znakomicie pasuje do duszonych i smażonych warzyw, zapiekanek i marynat.

Kurkuma – nadaje potrawom żółtawą barwę, pasuje do jaj, serów, ryżu i sosów, świetna do kapusty pekińskiej.

Liść laurowy – posiada korzenny zapach i gorzkawy smak, pasuje do drobiu, galaret, marynat, pasztetów mięsnych i warzywnych, potraw mięsnych, sosów i zup, doskonały do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej.

Ocet – przyprawa znana już w czasach biblijnych, pierwsze wzmianki znajdują się o nim w Starym Testamencie, stosowany jest jako przyprawa konserwująca, zakwaszająca i poprawiająca smak wielu potraw, do sosów zimnych zwłaszcza do tradycyjnego sosu winegret, marynat stosowanych do konserwowania grzybów, ogórków, pikli, oraz zapraw do macerowania mięsa i ryb przed smażeniem, rozróżniamy ocet spirytusowy 6% lub 10%, ocet winny biały lub czerwony w zależności od wina, na bazie którego powstał, oraz octy aromatyzowane i ziołowe powstałe na bazie octu winnego, których smak uzależniony jest od rodzaju dodanych do octu owoców (jabłka, cytryna), warzyw (cebula, czosnek), ziół (tymianek).

Papryka łagodna i ostra – znakomicie pasuje do drobiu, mięs, pasztetów mięsnych, rybnych i warzywnych, doskonała do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej.

Pieprz biały – znakomicie pasuje do pasztetów rybnych i warzywnych.

Pieprz czarny – znakomicie pasuje do wszystkich potraw oraz do pasztetów mięsnych, niezastąpiony w sosach ciepłych i zimnych, doskonały do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej.

Pieprz cayenne – (mielona ostra papryka cayenne), pasuje do jaj, drobiu, mięs i sosów.

Pieprz czerwony – aromatyczne czerwone ziarna pieprzowca brazylijskiego (Schinus terebinhifolius)  i pieprzowca peruwiańskiego (Schinus molle), subtelnie pikantne, lekko słodkawe, posiadają cienką i kruchą osłonkę wewnątrz której znajduje się małe ziarenko, ze względu na wygląd i lekką pikantność ziarna tej rośliny nazywane są pieprzem czerwonym, choć nie są w żaden sposób spokrewnione z klasycznym pieprzem czarnym, białym czy zielonym, pieprz czerwony można stosować w postaci całych ziaren, ziaren lekko utłuczonych, ziaren mielonych, pasuje do zup, wszelkich rodzaju mięsa, ryb, sosów i marynat, znakomicie sprawdza się jako element dekoracyjny wielu potraw.

Ziele angielskie -  jest przyprawą uniwersalną, można je używać w całości i postaci mielonej, łączy w sobie aromat cynamonu, gałki muszkatołowej i goździków, znakomicie pasuje do marynat, mięs, pasztetów mięsnych, rybnych i warzywnych, sosów i zup.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Właściwości lecznicze przypraw ; Rady dotyczące ziół

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]