WINO

LogoWina

Wino stanowi świetne uzupełnienie potrawy, pomaga wydobyć i wzmocnić jej smak, niewłaściwie dobrane skutecznie zepsuje smak potrawy, warto za tym poznać kilka zasad obowiązujących przy doborze wina.

Najważniejsze zasady to; do potraw delikatnych dobieramy wina delikatne, do potraw ciężkich, mocno przyprawionych dobieramy wina o wyrazistym smaku i aromacie, do potraw kwaśnych (np. sałata z octem), zup, potraw z jajek, w ogóle nie podaje się wina, wina białe podaje się przed winami czerwonymi, a wina wytrawne przed winami słodkimi.

Należy też wiedzieć, że banderola w kolorze niebieskim na butelce wina oznacz, że zostało ono rozlane do butelek w kraju jego pochodzenia, wina te są godne polecenia, banderola w kolorze zielonym oznacza, że zostało one sprowadzone z kraju pochodzenia w dużych cysternach i rozlane do butelek w Polsce.

Butelki z winem najlepiej przechowują się w temp. 12 stopni C (wina bardzo nie lubią gwałtownych zmian temperatury), otwartą butelkę wina należy przechowywać w pozycji poziomej (za wyjątkiem win musujących, które przechowuje się w pozycji pionowej), tak aby korek był cały czas zanurzony w winie, wtedy nie przepuszcza powietrza przez co wino zachowuje dłużej swój aromat i bukiet, wina białe i musujące przed podaniem należy schłodzić, białe wytrawne do temp. 10 stopni C, białe słodkie do temp. 8 – 10 stopni C, białe musujące do temp. 5 – 8 stopni C, win czerwonych nie należy schładzać, tracą bowiem swój aromat i bukiet, podaje się je w temp. ok. 16 stopni C, należy je otwierać 30 minut wcześniej przed podaniem, by mogły rozwinąć swój aromat i bukiet, wina białe podaje się w dużych kieliszkach z długą nóżką i pękatą czaszą z cienkiego szkła (kieliszek należy trzymać za nóżkę lub czaszę), wina czerwone podaje się w dużych kieliszkach z długą nóżką i pękatą czaszą, która może być prosta lub zwężać się ku górze (kieliszek należy trzymać za czaszę), wina musujące podaje się w dużych, smukłych, rozszerzających się ku górze, kieliszkach typu flet (kieliszek należy trzymać za nóżkę, by nie ogrzewać schłodzonego trunku).

Wina polecane przez Kulinarka.

Wina białe – z owocową nutką, niemiecki riesling, węgierski tokaj, pasują do ryb, cielęciny i drobiu, warto nimi także podlać mięso duszone do zapiekanek, czy też dolać do sosu śmietankowego czy serowego.

Wina czerwone – mocne o wyrazistym smaku i aromacie’ francuskie cabernet sauvignon (czytaj kaberne sawinion), czy cotes du rhone (czytaj kot di ron) węgierskie kekfrankos, włoskie chanti (czytaj kianti), pasują do mięs pieczonych, kaczek i gęsi, warto nimi także podlać duszoną lub pieczoną wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę i dziczyznę, czy też przyrządzić z nich sos do pieczeni.

Wino do mięs duszonych lub pieczonych należy dolewać na początku duszenia lub pieczenia mięsa, tak aby alkohol zdążył odparować, a w potrawie pozostał głęboki, lekko cierpki smak wina.

Przyrządzając sos do pieczeni wystarczy wlać wino na patelnię z resztkami tłuszczu po obsmażeniu mięsa lub wymieszać je z sosem z pieczenia i w obu przypadkach podgrzewać, aż odparuje połowa płynu, sos można zagęścić śmietaną i mąką, Zobacz Info; Rady dotyczące gotowania pieczenia i smażenia.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Rady dotyczące gotowania pieczenia i smażenia

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]