JABŁKA

LogoJabłka

Na świecie znanych jest kilka tysięcy odmian jabłek słodkich, kwaśnych i słodkokwaśnych, różniących się wyglądem, smakiem, oraz zastosowaniem w kuchni. Można je spożywać na wiele sposobów w stanie surowym oraz w stanie przerobionym jako; dżemy i soki, jako dodatki do ciast, mięs, przekąsek, sałatek i surówek.

Powszechnie doceniane są za smak, walory zdrowotne i niską kaloryczność (100 g jabłka to zaledwie 40 kalorii). Najbardziej znane odmiany jabłek polecane przez Kulinarka.

Odmiany słodkie.

Landsberska – jabłka dość duże, nieco spłaszczone, o gładkiej, czasem tłustawej, zielonożółtej skórce, ich miąższ jest bardzo soczysty, twardy, o winnym aromacie i bardzo słodkim w smaku, dobre do jedzenia na surowo, doskonałe jako dodatek do mięs, zwłaszcza do drobiu, wyśmienite do racuchów.

Ligol – jabłka dość duże, o twardej, błyszczącej, żółtoczerwonej skórce, ich miąższ jest kremowy, soczysty, kruchy, aromatyczny, lekko słodki w smaku, dobre do jedzenia na surowo, doskonałe jako dodatek do mięs, wyśmienite do racuchów.

Lobo – jabłka dość duże, nico spłaszczone, o grubej, błyszczącej, bordowej skórce, ich miąższ jest delikatny, bardzo soczysty i bardzo słodki w smaku, doskonałe do jedzenia na surowo, wyśmienite do sałatek.

Odmiany kwaśne.

Szara reneta – jabłka średniej wielkości, o grubej, szorstkiej, żółtej skórce, ich miąższ jest gruboziarnisty, soczysty, kruchy, aromatyczny, lekko kwaśny w smaku, doskonałe na przetwory, wyśmienite do pieczonych i smażonych mięs.

Antonówka – jabłka średniej wielkości, o gładkiej, jasnozielonej lub żółtej skórce, ich miąższ jest biały, twardy, kruchy, soczysty, o intensywnym aromacie i kwaśnym smaku, doskonałe do pieczenia ciast i smażenia racuchów, wyśmienite do pieczonych mięs, do sałatek i do wszelkiego rodzaju przetworów.

Odmiany słodko kwaśne.

Golster – jabłka dość duże, lekko stożkowate, o ciemnoczerwonej skórce, ich miąższ jest bardzo soczysty, łagodny, chrupiący, aromatyczny, w smaku słodko – kwaśny, doskonałe do sałatek, wyśmienite do pieczenia ciast i jako nadzienie do mięs.

Jonagold – jabłka duże, stożkowate, o gładkiej, zielonożółtej z czerwonym rumieńcem skórce, ich miąższ jest żółty, delikatny, gruboziarnisty, soczysty, aromatyczny, w smaku słodko – kwaśny, doskonałe do jedzenia na surowo, wyśmienite do sałatek.

Spartan – jabłka średniej wielkości, kuliste, lekko spłaszczone, o zielonej lub zielonożółtej skórce, ich miąższ jest biały, gruboziarnisty, soczysty, aromatyczny, w smaku słodko – kwaśny, doskonałe jako nadzienie do pieczonego schabu, pieczonego indyka i pieczonej kaczki.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Właściwości lecznicze owoców

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]