MIÓD

LogoMiód

Jest cenionym produktem odżywczym i znakomitym dodatkiem do potraw dodającym zdrowia i energii, powstaje z przetworzenia nektaru kwiatowego, słodkich soków roślinnych lub spadzi, a co za tym idzie różni się smakiem, kolorem i gęstością, w zależności od powstania dzielimy go na; nektarowy – akacjowy, gryczany, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy i spadziowy – powstający z soków jodły i świerka.

Miód nektarowy i spadziowy polecany przez Kulinarka.

Akacjowy – w smaku mdły z wyczuwalną słodyczą, jest bezbarwny lub w barwie jasno słomkowej, pasuje do białych delikatnych mięs i sosów.

Gryczany – w smaku ostry, o silnym korzennym aromacie, posiada barwę ciemnego bursztynu, pasuje do ciast i ciemnych mięs.

Lipowynajlepszy z miodów nektarowych w smaku dość ostry z nutką goryczki, o wyraźnym aromacie kwiatu lipy, posiada barwę bursztynową przechodzącą w zielonkawą, skrystalizowany posiada barwę jasnobrunatną lub pomarańczową, pasuje do białych delikatnych mięs i sosów.

Rzepakowy –  w smaku bardzo słodki, łagodny, lekko gorzkawy, o wyraźnym aromacie kwiatu rzepaku, posiada barwę jasno słomkową, skrystalizowany posiada barwę białokremową, pasuje do białych delikatnych mięs i sosów.

Spadziowylepszy i droższy od miodów nektarowych, w smaku łagodny, lekko gorzkawy o wyraźnym żywicznym aromacie, posiada barwę ciemną, prawie czarną z odcieniem zielonkowatym lub szarym, skrystalizowany jaśnieje i staje się zielonkawy lub szary, pasuje do ciast i ciemnych mięs.

Wielokwiatowy – w smaku łagodny, lekkostrawny, smak uzależniony od rodzajów kwiatów z których powstał, posiada barwę od jasnożółtej do ciemno bursztynowej, pasuje do białych delikatnych mięs i sosów.

Manuka – miód ten w smaku jest ostry, produkowany jest przez pszczoły z kwiatów krzewu herbacianego manuka, rosnącego w Nowej Zelandii, pasuje do kanapek, jogurtów i napojów.

Wszystkie miody należy przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach i chronić przed działaniem promieni słonecznych, wszystkie ulegają krystalizacji, świadczy to o ich wysokiej jakości.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Właściwości lecznicze miodu

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]