ZIOŁA

LogoZioła

Urozmaicają smak potraw, nadają im aromat, pobudzają apetyt, ułatwiają trawienie, dostarczają witamin.

Zalety ziół polecanych przez Kulinarka.

Bazylia – posiada orzeźwiający, słodko – cierpki smak, używa się świeżych, mrożonych lub suszonych listków, posiada korzenny, lekko kwaskowaty smak, dobrze komponuje się z oregano, pasuje do sałatek, sosów i zup, świetna do chłodnika pomidorowego, doskonała do potraw mięsnych, rybnych i warzywnych, wyśmienita do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej, znakomita do pomidorów, szpinaku i makaronów.

Cząber – znakomicie pasuje do potraw z grochu i fasoli, doskonały do grzybów, kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej, wyśmienity do ryb.

Estragon – posiada pieprzowo-anyżkowy smak, pasuje do gotowanych i smażonych mięs, pasztetów rybnych, ryb i warzyw, idealny do drobiu, jajecznicy i omletów, doskonały do marynat i sosów do pieczeni, wyśmienity do aromatyzowania octu czy oliwy.

Gorczycaciemna posiada intensywny smak, biała posiada silniejsze właściwości konserwujące, powstrzymuje rozwój bakterii i pleśni, znakomicie pasuje do przetworów warzywnych, kwaszonek i marynat, doskonała do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej Zobacz Info; Rady dotyczące przypraw.

Kminek – znakomicie pasuje do pasztetów mięsnych i warzywnych, pieczonych tłustych mięs, wieprzowiny, kapusty kiszonej i gotowanej, doskonały do surówek, smażonych i pieczonych ziemniaków, wyśmienity do zupy grzybowej i gulaszowej, znakomity do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej Zobacz Info; Rady dotyczące przypraw.

Kolendra – zwana chińską pietruszka, posiada orientalny zapach i metaliczny posmak, dobrze komponuje się z bazylią i mięta, pasuje do pasztetów mięsnych i warzywnych, ryb, sosów i zup, doskonała do pikantnych potraw mięsnych i warzywnych, znakomita do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej, wyśmienity dodatek do sałatek z fasoli i pomidorów Zobacz Info; Rady dotyczące przypraw.

Koperek – posiada silny aromatyczny zapach i korzenno – słodki smak, pasuje do jaj, mięsa i ryb, znakomity do gotowanych i duszonych warzyw, zwłaszcza ziemniaków, sałatek ziemniaczanych i kapuścianych, surówek, sosów i różnego rodzaju zup, świetny do chłodnika ogórkowego, niezastąpiony dodatek do kwaszenia ogórków i kapusty.

Lubczyk – posiada korzenny mocny zapach i słodko – gorzki smak, uznawany jest jako naturalna maggi, doskonale harmonizuje z majerankiem, cebulą i czosnkiem, pasuje do pieczonej wieprzowiny, baraniny, drobiu i ryb, doskonały do barszczu, rosołu, zupy fasolowej, jarzynowej i pomidorowej, wyśmienity do sałatek z fasoli, pomidorów i papryki, wyborny do jajecznicy, twarogu i mielonego mięsa.

Majeranek – znakomicie pasuje do pasztetów mięsnych i warzywnych, pieczonego schabu i drobiu, doskonały do sosów i zup, wyśmienity do farszów mięsnych i rybnych, znakomity do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej, niezbędny do potraw z grochu i fasoli.

Melisa – znakomicie pasuje do pasztetów rybnych i potraw z jajek, wyśmienita do sałatek owocowych, doskonała do żółtego sera, napojów i koktajli.

Mięta – używa się świeżych listków, pasuje do mizerii ogórkowej, sałatek owocowych, sosów i ryb, świetna do chłodnika ogórkowego, doskonała do napojów orzeźwiających, wyśmienita do pieczonych mięs.

Natka pietruszki – posiada orzeźwiający smak i silny aromat, znakomicie pasuje do zup, zwłaszcza zup ziemniaczanych, doskonała do sałatek zwłaszcza ziemniaczanych, ziemniaków piure, ziemniaków pieczonych i ziemniaków z wody.

Oregano – posiada lekko gorzkawy smak i aromat zbliżony do majeranku, ale silniejszy, znakomicie pasuje do duszonych i pieczonych mięs, świetny dodatek do chłodnika pomidorowego, doskonały do sałatek i sosów na bazie pomidorów, wyśmienity do potraw z ziemniaków.

Rozmaryn – posiada cytrynowy aromat i żywiczny, gorzki, wytrawny smak, dobrze komponuje się z czosnkiem, znakomicie pasuje do baraniny, dziczyzny, pasztetów mięsnych, warzywnych i rybnych, wieprzowiny i ryb, doskonały do sosów i zup, znakomity do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej, wyśmienity do potraw z ziemniaków i ryżu.

Szałwia – używa się świeżych lub suszonych listków, posiada kamforowy, orzeźwiający smak i zapach, pasuje do mięs i sałatek, wyśmienita do cielęciny i pomidorów, doskonała do farszów mięsnych i warzywnych.

Szczypiorek – posiada ostry smak, pasuje do potraw z jaj, sałatek, zwłaszcza ziemniaczanych, past i serów.

Tymianek – posiada miętowo – korzenny aromat i cytrynowy posmak, pasuje do pasztetów mięsnych i warzywnych, pieczonej wieprzowiny, pieczonego drobiu i ryb, doskonały do pieczonych ziemniaków, pikantnych sosów, bigosu, pasztetów i mielonego mięsa, znakomity do kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej, wyśmienity do serów, sałat i sałatek z dodatkiem fasolki, grzybów i ryb, świetny do marynat.

Zioła prowansalskie – to mieszanka, której nazwa pochodzi od regionu południowej Francji – Prowansji, w jej skład wchodzą zioła; bazylia, majeranek, mięta, rozmaryn, szałwia, tymianek, kompozycja tej mieszanki daje potrawom niepowtarzalny charakter, zioła wyśmienite do farszów, jaj, sałatek, sosów i zup, wszelkiego rodzaju mięs i potraw z grilla.

Wszystkie świeże zioła kupione w pęczku zachowają dłużej świeżość, jeśli zostaną zroszone, drobno posiekane, umieszczone w zakręconym słoiczku i będą przechowywane w lodówce, świeżość utrzymają nawet tydzień.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Właściwości lecznicze ziół ; Rady dotyczące przypraw

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]