Na świecie znanych jest wiele odmian ryżu, różniącego się wielkością, kształtem i kolorem ziaren oraz zawartością w nich skrobi, idealny do wszystkiego jest bogaty w składniki odżywcze i witaminy, nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu, nie powoduje alergii, jest produktem bezglutenowym, pasuje do wszelkich sosów, sałatek, gotowanych i surowych warzyw, potraw z mięsa i ryb.
Ze względu na kolor ziaren rozróżniamy ryż biały, ryż żółtawy (paraboiled), ryż brązowy (naturalny), ze względu na kształt ziaren rozróżniamy ryż krótkoziarnisty, ryż średnioziarnisty, ryż długoziarnisty.
Jaki rodzaj ryżu wybrać i do czego, Kulinarek podpowiada.
Krótkoziarnisty – posiada ziarna prawie okrągłe, podczas gotowania szybko wchłania wodę, ugotowany jest wilgotny, dobrze się zlepia, doskonały do deserów, farszów i pasztetów.
Średnioziarnisty – posiada ziarna lekko wydłużone, po ugotowaniu jest miękki i lekko kleisty, doskonały do potraw chińskich.
Długoziarnisty – posiada ziarna cienkie i wydłużone, ugotowany jest sypki i delikatny w smaku, doskonały do sałatek, zapiekanek, potraw mięsnych i rybnych.
Info Kulinarka
Kulinarek poleca; Rady dotyczące gotowania