SERY

LogoSery

Stanowią doskonały dodatek do potraw, zwiększają ich atrakcyjność, nadają im niepowtarzalny charakter niezależnie od tego, czy stanowią główny składnik potrawy, czy występują w potrawie jako dodatek.

Wszystkie sery otrzymuje się z mleka krowiego, koziego lub owczego, jednak technologia ich produkcji powoduje, że różnią się smakiem, zapachem, konsystencją i kolorem, są świeże, miękkie, twarde i pleśniowe, zastanawiasz się jaki typ sera wybrać, jak przygotować deskę serów Kulinarek podpowiada.

Świeże – to sery młode, bez widocznej skórki, mające luźną lub kremową konsystencję, posiadające łagodny, lekko kwaskowy lub mleczny smak, najbardziej znane to; bryndza, feta, mascarpone, mozzarella, serek wiejski, twaróg, odpowiednie do kanapek, farszów, makaronów, nadziewania warzyw, sałatek i zapiekanek.

Miękkie – to sery z porostem pleśni, delikatną białą pleśniową skórką i miękkim płynnym wnętrzem, posiadające jednolity kolor i łagodny smak, najbardziej znane to; brie i camembert, odpowiednie do kanapek, grillowania, sałatek i na deskę serów.

Twarde – to sery żółte charakteryzujące się różnym stopniem konsystencji, najbardziej znane to; sery twarde o zwartej konsystencji, cheddar, ementaler, oscypek, parmezan, odpowiednie do kanapek, makaronów, sosów, sufletów, zapiekanek i sałatek, sery półtwarde często posiadające dziurki o sprężystej konsystencji, edam, gouda, maasdamer, odpowiednie do kanapek, koreczków, sałatek i zapiekanek, sery półmiękkie o kremowej konsystencji, reclette, odpowiedni do kanapek, koreczków, sałatek i tostów.

Pleśniowe – to sery z przerostem pleśni rozrastającej się w miąższu sera nadającej mu pikantnego, grzybowego smaku, najbardziej znane to; cambozola, gorgonzola, lazur, rokpol, roquefort, odpowiednie do gorących sosów, sałatek, zapiekanek i zup, pasują do wołowiny, jagnięciny i na deskę serów.

Kupując twaróg na wagę należy zwrócić uwagę na jego barwę, wilgotność i zapach, świeży winien mieć jednolitą barwę, wilgotną ale nielepiącą się powierzchnie, lekko kwaskowy smak (smak bardziej intensywny świadczy, że kończy się jego przydatność do spożycia lub o tym, że był źle przechowywany).

Sery należy przechowywać, wszystkie w lodówce, miękkie do 6 dni, twarde do 14 dni, pleśniowe do 10 dni, twarogowe do 2 dni, topione do 1 miesiąca, sery żółte należy przechowywać zawinięte w folię spożywczą (zapobiegnie to ich pleśnieniu), sery w pojemnikach należy szczelnie zamykać (bardzo łatwo chłoną obce zapachy).

Ścieranie sera nie będzie sprawiało trudności (ser nie będzie przyklejał się do tarki), jeśli wcześniej zostanie schłodzony w lodówce, a tarka zostanie starannie natarta olejem sojowym lub oliwą z oliwek.

 

Deska Serów

Doskonała przystawka na każdą okazję. Przystawkę taką należy komponować minimum z trzech serów. Przystępując do komponowania deski serów, sery należy wyjąć z lodówki na 1 godzinę przed podaniem, będą w pełni aromatyczne. Doskonale do tego nadają się sery o rozmaitych kolorach, kształtach i konsystencji, jeden półtwardy np. maasdamer, drugi miękki np. camembert, trzeci pleśniowy np. lazur, wybrane sery należy ułożyć na drewnianej lub marmurowej desce tak aby się nie stykały, następnie należy je przybrać (udekorować) cząstkami świeżych lub suszonych owoców, nadają się do tego figi, morele, orzechy, pomidorki, winogrona. Doskonałym uzupełnieniem deski serów jest wino wytrawne i półwytrawne, białe i czerwone.

 

Info Kulinarka

Kulinarek poleca; Rady dotyczące win ; Przystawki na każdą okazję

Kulinarek (OneDrive)

[Promuj się w Kulinarku to może być Twoje miejsce Więcej…]