Jest znakomitym dodatkiem do mięs, sosów i wędlin, wielu marynat i potraw, różni się smakiem, kolorem i gęstością, na półkach sklepowych występuje w wielu odmianach. Do najpopularniejszych odmian należy musztarda delikatesowa, grillowa, sarepska, węgierska, rosyjska, francuska, chrzanowa, czosnkowa i miodowa.
Kulinarek podpowiada czym się różnią i która do czego pasuje.
Delikatesowa – łagodna, kremowa o wyraźnym ziołowym posmaku, pasuje do mięs, sosów i wędlin.
Grillowa – ostra, wyrazista, zawiera gorczycę i pikantną paprykę, pasuje do kiełbas i mięs z grilla.
Sarepska – umiarkowanie ostra o tradycyjnym smaku, posiada widoczne drobiny gorczycy, pasuje do mięs i wędlin.
Węgierska – bardzo pikantna, zawiera pieprz czarny i ostrą paprykę, pasuje do mięs tłustych i potraw z grilla.
Rosyjska – bardzo ostra, zawiera grubo mielone ziarna gorczycy, pasuje do golonki i pieczonej wieprzowiny.
Francuska – umiarkowanie ostra o specyficznym aromacie i smaku, dzięki dodatkowi białego gronowego wina, pełnoziarnista, wyjątkowo dekoracyjna, pasuje do drobiu, wędlin i serów.
Chrzanowa – posiada wyrazisty smak i zapach chrzanu, pasuje do gotowanej wołowiny na ciepło i zimno, pasztetów, wędlin i ciepłych sosów.
Czosnkowa – pikantna o wyrazistym smaku, mocno pachnąca czosnkiem, pasuje do sosów jogurtowych i kanapek.
Miodowa – łagodna, lekko słodkawa o delikatnym, subtelnym aromacie, pasuje do sosów winegret, marynat, pieczeni i drobiu.
Używana w kuchni nie tylko dodaje daniom pikanterii, doprawia sos i mięso, ale przynosi też korzyść naszemu organizmowi, musztarda zawiera gorczycę, która pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci, przyspieszając tym przemianę materii i spalanie tłuszczu, nadto zawiera izotiocyjany, które działają przeciwnowotworowo.